Без тропічної сировини експорт кондитерської продукції до Європи є неможливим

ТОВ «Дельта Вілмар СНД» є одним з лідерів за обсягами імпорту пальмової олії в Україну, здійснюючи закупівлі в Індонезії. Також компанія є найбільшим експортером пальмової олії з України до країн СНД, ЄС та Близького Сходу.

– Руслан Геннадійович, імпорт пальмової олії в Україну за 10 місяців 2016/17 МР збільшився на 22 % порівняно з аналогічним періодом минулого сезону. Чим зумовлена така ситуація?

 

– Коли йдеться про зростання імпорту пальмової олії, варто розуміти, що близько 40 % з вироблених готових кондитерських і молочних виробів (в рецептурі яких є тропічна олія) йде на експорт, а не залишається на внутрішньому ринку. Інакше кажучи, це не означає, що середньостатистичний українець став споживати більше пальмовмістних продуктів. Це означає, що місцеві виробники нарощують виробництво готового продукту та експортують його до сусідніх країн. Основний напрямок кондитерських і молочних виробів – це Європа, а тепер, коли з 1 вересня набула чинності Угода про асоціацію України та ЄС, виробництво готової продукції буде тільки зростати. Наприклад, експорт молочних продуктів з України зріс майже удвічі. За підсумками першого півріччя Україна експортувала молочних продуктів на $117 млн.

Високий попит на продукцію (йогурти, сири, кондитерські вироби, масло, спред) спричинив широке використання продуктів із вмістом рослинних жирів, і не слід забувати, що ці жири допомагають ще й здешевити продукт. Аби на тлі подорожчання ресурсів зберегти ціну свого продукту на колишньому рівні і, таким чином, не втратити споживача, виробники замінюють тваринний жир рослинним.

Також важливо враховувати, що частина пальмової олії експортується до інших держав (в цьому році на 9 тис. тонн більше). Україна має найвищий портовий потенціал серед країн Чорноморського регіону. 18 морських торгових портів і 12 портопунктів, з яких 6 повністю оснащені потужностями з перевалки та зберігання рослинних олій, – все це сприяє зростанню імпорту пальмової олії.

 

– Скасування експортного мита на продукцію в Індонезії та Малайзії відбилося якось на збільшенні обсягів імпорту пальмової олії в Україну?

– На нас не вплинуло. Обсяг імпорту пальмової олії нашою компанією залежить від попиту на маргарин на локальному ринку в першу чергу. Після скасування експортного мита знизилися ціни на тропічну сировину, що спричинило більш конкурентні ціни порівняно з цінами на соняшникову олію.

Це підштовхнуло виробників до збільшення використання тропічної олії не лише в Україні, а й в усьому світі. Також можу відзначити такий факт: якщо подивитися на світовий ринок, то Україна імпортує не так багато пальмової олії – всього 0,4 % (0,2 млн тонн). Індія, ЄС і Китай посідають лідерські позиції з імпорту цієї олії – 21 % (9,5 млн тонн), 14 % і 11 % відповідно.

 

– Чи має ваша компанія будь-які особливі вимоги до якості пальмової олії?

– Компанія «Дельта Вілмар» вертикально інтегрована, і якість пальмової олії контролюється від плантацій до завантаження переробленої олії на судно. В першу чергу, воно повинно відповідати нашому законодавству і регламентам країн Європейського Союзу, тому вимоги дуже високі і підтверджуються сертифікатами від сертифікаційного органу з міжнародною акредитацією та міжнародним визнанням SGS: Міжнародними стандартами ISO 22000:2005, ISO 9001:2015, GMP + B1, RSPO SCCS; Схемою сертифікації FSSC 22000:2013; Законами Ісламу (Халяль) і Єврейським Законом (Кошер).

 

– Зважаючи на складну економічну ситуацію в країні, чи збільшують використання транс-жирів виробники в складі молочної та маргаринової продукції?

– Як вам відомо, маргарин роблять не лише з пальмової, але й з гідрогенізованої соняшникової олії, і це часом навіть дешевше.

Але вміст транс-ізомерів жирних кислот у ньому набагато більший, відповідно, якість і безпека продукту падають.

Споживання транс-жирів погано відбивається на здоров’ї, яке має бути в пріоритеті навіть під час економічного спаду.

Істотно вплинуло на активне використання пальмової олії прагнення до здорового харчування, оскільки під час гідрогенізації тропічної сировини вміст транс-ізомерів дуже низький і не перевищує норм, передбачених законодавством Європейського Союзу. Найближчим часом Україна може наслідувати приклад ЄС і обмежити вміст транс-ізомерів у готовому продукті до 2 %, і всі виробники будуть ретельніше обирати постачальника сировини для свого виробництва.

 

– Чи існують обмеження на ввезення пальмової олії в Україну?

– На сьогодні обмежень немає, оскільки використання рослинних жирів у продуктах є найважливішим аспектом харчової промисловості, а наша компанія – основний постачальник пальмової олії в Україні.

Без тропічної сировини експорт кондитерської продукції в Європу неможливий через складність контролю вмісту транс-ізомерів. Зазвичай ніхто не замислюється над тим, якою буде вартість молочної продукції для кінцевого споживача, якщо обмежити використання рослинних олій. За останніми даними, за 3 роки поголів’я ВРХ (велика рогата худоба) в Україні скоротилося більш ніж на 11 %, а за 20 років – у 6 разів, таким чином, ціна на молочні продукти не буде відповідати купівельній спроможності кінцевого споживача.

 

– На Вашу думку, яка динаміка буде характерною для ринку пальмової олії у найближчій перспективі?

– Обсяги харчового виробництва в Україні в цілому і кондитерської галузі зокрема демонструють позитивну динаміку, з чим пов’язане і зростання імпорту пальмової олії.

Демографічна та економічна ситуація в Україні у найближчі кілька років сприятиме підвищенню попиту на маргарини як на найдемократичніший за ціною продукт.